Korcan Karar Fotoğraf Sergisi Tarafımızdan Yapıldı

Korcan Karar’dan şehit mehmetçikler için sergi


Ünlü gazeteci Korcan Karar 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nda çok özel bir sergi açacak. Tüm hazırlıklarının Alaçatı'da tamamlandığı fotoğraf sergisi 19 Mayıs'ta saat 19.19'da Alaçatı Hacı Memiş Mahallesi Rue 1387'de açılacak. 27 Mayıs tarihine kadar açık kalacak 'Vatan Evlatları Mehmetcik' sergisinde Karar'ın 1990'lı yıllarda Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde görev sırasında çektiği fotoğraflar yer alacak.
Tuval üzerinde sergilenecek 19 fotoğraf şehit mehmetçiklere ithaf edilecek.

ALAÇATI'DA İLK

Korcan Karar Mehmetçiğe olan vefayı bir kez daha hatırlatmak için bu sergiyi hazırladığını belirtti. Karar, "19 fotoğraf 1990'lı yıllarda Hakkari Çukurca Çayırlı Karakolunda o dönem görev yapan vatan evlatlarının hizmetlerini anlatan fotoğraflar. Ayrıca yine o dönemde bölgede görev yapan Hava Kuvvetleri unsurlarının çalışmalarını ve operasyonlarını içeren fotoğraflar, Somali Harekatı ve Bosna'da görev yapan Mehmetçiklerin belirttiğim gibi fotomuhabirliği türünde çekilmiş fotoğraflarını içeriyor. Serginin en önemli tarafı böyle bir sergiyi tamamen yaşadığım köy Alaçatı'da gerçekleştirebilmem.
Fotoğraflar orijinal dia positiften günümüz teknolojisi dijital baskıya transpoze edilip tuval kağıdına basıldı, renk ayrımı ve baskı ayrıca çerçeveleme tamamen Alaçatı'da gerçekleştirildi.
Bu da Alaçatı'da köy tarihimizde üretilen ilk sergi olma gururunu bizlere yaşattı. Bu sergiyi canını vatan toprağı için veren değerli aziz şehitlerimize ve gazilerimize itaf ediyorum, rahmet, saygı ve minnetle anıyorum" dedi.